Rosenthal ´´Maria Björnbär´´ servis
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROSENTHAL, "Maria Björnbär" servis, 79 dlr, 1930/50-tal, porslin, bestående av: 12 djupa tallrikar, 1 mindre djup tallrik, 12 mattallrikar, 11 assietter, 12 förrättstallrikar, 7 uppläggningsfat, 1 vattenkanna, 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 15 kaffekoppar och fat, 1 fat, 2 karrotter, 1 såskål med fat, 1 soppterrin med lock, soppterrinslängd ca 34 cm
Såskål med lagning, en djup tallrik med en spricka, en kaffekopp med en spricka, en fat med en ej genomgående spricka, några nagg, enstaka nagg kan föremkomma
588120
2018-11-07