Rosenthal ´´Maria Björnbär´´ servis

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ROSENTHAL, "Maria Björnbär" servis, 79 dlr, 1930/50-tal, porslin, bestående av: 12 djupa tallrikar, 1 mindre djup tallrik, 12 mattallrikar, 11 assietter, 12 förrättstallrikar, 7 uppläggningsfat, 1 vattenkanna, 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 15 kaffekoppar och fat, 1 fat, 2 karrotter, 1 såskål med fat, 1 soppterrin med lock, soppterrinslängd ca 34 cm

Såskål med lagning, en djup tallrik med en spricka, en kaffekopp med en spricka, en fat med en ej genomgående spricka, några nagg, enstaka nagg kan föremkomma

588120

2018-11-07