Ewa Rudling fotografi föreställande Jane Birkin

Klubbat för:

6 200 SEK

5 000 SEK

EWA RUDLING (född 1936): "Jane Birkin - Rue de Verneuil Paris 1975", signerad Ewa Rudling, c-print, ca 45x30 cm,

Ewa Rudling om:
"- JANE BIRKIN:
Serge Gainbourgs musa, modell, skådespelerska och sångerska. Min första modell för modereportage i Vogue 1969. Turnerar över hela världen med: "Fly kärleken, av rädsla för att kärleken annars flyr dig."

HISTORIK:
Jane Mallory Birkin, född 14 december 1946 i London, är en brittisk skådespelerska och sångerska, bosatt i Frankrike. 1969 sjöng hon tillsammans med Serge Gainsbourg in Je t´aime. moi non plus som blev en hit.
Birkinväskan är en känd väskmodell från franska Hermès, den landserades 1984 och är namngiven efter den brittiska skådespelerskan Jane Birkin.
Skador: Oramad

Oramat fotografi

588188

2018-11-08