Josef Frank fåtöljer/ karmstolar

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOSEF FRANK, fåtöljer/ karmstolar, modell 591, trädgårdsmöbler, 1 par, 1900-talets andra hälft, formgiven i mitten av 1930-tal, Firma Svensk Tenn, vitfärgat järn, sitthöjd ca 44 cm, lösa dynor medföljer

Ingår i temaauktionen Scandinavian design

Slitage, ställvis förlust av färg

588340

2018-11-29