Kerstin Hedeby olja
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KERSTIN HEDEBY-PAWLO (född 1926): Komposition med barn, signerad och daterad Hedeby -63, olja på duk, 55x40 cm.
Historik, Kerstin Hedeby-Pawlo fick sin huvudsakliga utbildning vid Konstakademien i Stockholm 1948-53. Sedan 1949 har hon medverkat som kostymör och scenograf i ett 30-tal uppsättningar i samarbete med bl a Ingmar Bergman. Kerstin Hedeby-Pawlo har under åren arbetat på bl a Malmö stadsteater, Kungliga Operan i Stockholm, Operan i Helsingfors, Det Kongelige Teater i Köpenhamn samt Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm.
588364
2018-11-12