Eero Saarinen "Executive Armless Chair"
Klubbat för:
4 000 SEK
8 000 SEK
EERO SAARINEN (1910-1961), "Executive Armless Chair", Knoll, 1 par, vinröd/mörklila läderklädsel, ben av valnöt, modellen formgiven under 1950-talet, sitthöjd ca 46, bredd ca 57 cm
Smärre bruksslitage, smärre tryckmärken, vit liten smutsfläck
588436
2018-11-08