Arne Jacobsen, 4 st konferensstolar "Oxford 3273

Arne Jacobsen, 4 st konferensstolar

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ARNE JACOBSEN, karmstolar/konferensstolar, 4 st, modell "Oxford 3271" Fritz Hansen, Danmark, ursprungligen formgivna 1963, formpressad sits med stommar och karmar i förkromat stål, klädd i kritstrecksrandig textil, etikettmärkta, fast säteshöjd med sitthöjd ca 48 cm

Burksslitage, smutsigt tyg med mindre repor och fläckar kring stommen, en plasttass saknas

588517

2018-11-09