Böhmisk ljuskrona
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, troligen Böhmen, 1840-/50-tal, stomme av förgylld mässing, åtta ljusarmar, skål i blått överfångsglas med slipad dekor av blad och bär, höjd ca 70, diameter 62 cm
Åldersrelaterat slitage, ursprungligen med prism
588582
2018-11-09