Böhmisk ljuskrona

Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona
Böhmisk ljuskrona

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSKRONA, troligen Böhmen, 1840-/50-tal, stomme av förgylld mässing, åtta ljusarmar, skål i blått överfångsglas med slipad dekor av blad och bär, höjd ca 70, diameter 62 cm

Åldersrelaterat slitage, ursprungligen med prism

588582

2018-11-09