Tekanna Kina 1700-tal

Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal
Tekanna Kina 1700-tal

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), klotformad, mandarinporslin, dekor av reserv med figurscen i emaljfärger, järnoxid, sepia samt guld, höjd ca 13 cm

Dekoren med slitage, hänkeln med spricka

588624

2018-11-12