Barbord Greta Magnusson Grossman
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN (1906-1999), barbord för Firma Studio, Stockholm 1930-tal, rund med två skåp med hylla innanför, fanerat med alm, fotsockel av björk, glasskiva, dörrhandtag av stål, höjd ca 57, diameter ca 73 cm
Krackelyr, märken, ställvis mindre fanérbortfall nedtill, ett handtag ersatt
588721
2018-11-09