Barbord Greta Magnusson Grossman

Klubbat för:

6 400 SEK

6 000 SEK

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN (1906-1999), barbord för Firma Studio, Stockholm 1930-tal, rund med två skåp med hylla innanför, fanerat med alm, fotsockel av björk, glasskiva, dörrhandtag av stål, höjd ca 57, diameter ca 73 cm

Krackelyr, märken, ställvis mindre fanérbortfall nedtill, ett handtag ersatt

588721

2018-11-09