Tillbaka till katalog

Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie

Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie
Byrå Medevi Ikeas 1700-talsserie

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

Beskrivning

IKEA, "Medevi", byrå, ur Ikeas 1700-talssserie, sengustaviansk stil, vitlackerad, beslag i mässing, fasade hörn samt ben med kannelyr, brännmärkt "Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi GA", höjd ca 86, 65x65 cm, nyckel (1) medföljer

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Konditionsrapport

Smärre slitage

Auktionsnummer:

588734

Datum:

2018-11-09