Myntkabinett

Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MYNTKABINETT, med mynt från antiken, 1800-talets slut, skrinet utfört i rotfanér, med dekorativa beslag i mässingsbleck, invändigt med röd sammet, höjd ca 8 samt 30,5x11 cm

Mynten är från vänster, hellenistiskt, sannolikt Ptolemaios II (ca 281-246 f Kr), brons, makedonskt, Alexander den store, drachmer (ca 334-323), silver, romerskt Trajanus ca 113/114 e Kr, silver, under hellenistiskt, ptolemeiskt, ca 300-30 f Kr, (sannolikt någon Kleopatra) brons, grekiskt/hellenistiskt, hemidrachmer, Parium, Mysien ca 350-300 f Kr, silver, under detta sannolikt ptolemeiskt mynt, ca 300-30 f Kr, brons, bysantisnkt mynt ca 350-500 e Kr, brons, under detta grekiskt/hellenistiskt, ca 400-30 f Kr, brons, de andra två romersk kejsartid ca 0-300 e Kr, brons samt tunn silverbeläggning, mått mellan ca 1-4,5 cm, myntet med Alexander den store väger 3,97 g, det från Mysien 2.23 g

Skrinet med fogsprickor, någon buckla, slitage, materialet som täcker undersidan saknas delvis, mynten är jordfynd

588757

2018-11-09