Vaser Qing

Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing
Vaser Qing

Klubbat för:

2 000 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

VASER, 1 par, porslin, Kina, sen Qing, 1800-tal, bemålad, polykrom dekor av figurer i arbete samt relief dekor av drake samt lejon, höjd ca 44,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Kuntoraportti

Ett lejon saknas, båda vaser med sprickor, lagningar samt retuschering

588835

Päivämäärä:

2018-11-10