Gustaf III:s skrifter, 6 vol.
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF III:S SKRIFTER (6). GUSTAF III/OXENSTIERNA, JOHAN GABRIEL (utg.). Konung Gustaf III:s skrifter i politiska och vittra ämnen, tillika med dess brefvexling. I-VI. Stockholm, hos Carl Delén, 1806-12.
8:o. 199 x 122 mm (20), 270, (8), 341, (1), (8), 375, (1), (8), 286, (6), 354, (6), 383, (3) s. 1 extra graverat titelblad, 1 graverat porträtt, 12 graverade planscher. Samtida halvfranska band med rikt guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och gula snitt. De tre första banden med skadade kapitäl, första bandets rygg med halvhjärtad lagning. Bitvis litet fläckig. Friherre F. af Ugglas stämplar, E. L. J. Cederstråhles namnteckningar. 6 volymer.
Se text!
588957
2018-11-16