Meissen 17/1800-tal
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SERVISDELAR, 34 st, 17/1800-tal, Meissen och meissenliknande märke, bemålad dekor med motiv av bl a sachisk blomst, bestående av: 10 djupa tallrikar (diameter ca 22,5), mattallrikar (diameter ca 24-24,5), 2+1 saladierer, 1+1 skålfat
En saladiere med skada/bortfall/saknar handtag, obetydliga/ mindre nagg förekommer, en med spricka, bemålning med slitage/bortfall, delvis med sekundär bemålning
588981
2018-11-10