Boktryckeri, 5 vol.

Boktryckeri, 5 vol.
Boktryckeri, 5 vol.
Boktryckeri, 5 vol.
Boktryckeri, 5 vol.
Boktryckeri, 5 vol.
Boktryckeri, 5 vol.

Klubbat för:

300 SEK

1 500 SEK

BOKTRYCKERI (5). KLEMMING, GUSTAF EDVARD & NORDIN, JOHAN GABRIEL. Svensk boktryckeri-historia 1483-1883 med inledande allmän öfversigt. Stockholm, P. A. Norstedt & Söners Förlag, 1883.
8:o. 258 x 163 mm. IV, 654 s. Illustrerad. 2 färglitograferade planscher. Aningen nött halvfranskt band med guldornerad rygg med upphöjda bind. Sven Alfons exlibris på främre pärmens insida.
[Som ovan]. Rött halvfranskt band med reptilskinnsimiterande pärmpapper och sprängda snitt. Carl Elof Sandbergs exlibris.
[Som ovan]. Nött rött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, marmorerade pärmpapper, röda snitt och medbundet främre omslag. Oscar Haupts exlibris.
[Facsimile-utgåvan 1983 av ovanstående titrel]. Stockholm, Mannerheim & Mannerheim, 1983.
8:o. 244 x 166 mm. (2), IV, 654, (4), 115 s. Originalpappband. Antikvariatsstämplar och namnteckningar på främre pärmens insida samt på försättsbladet. Med tilläggen "G. E. Klemming och J. G. Nordin" av Lars Tynell, "Tryckfrihetsförfattningarna efter år 1882" av Erik Göthe samt "Svenska boktryckarlängder 1483-1883" av Johan Mannerheim.
Stämplarna och namnteckningarna troligtvis inhämtade under antikvariatsmässa i Stockholm på 1990-talet.
(KLEMMING, GUSTAF EDVARD). Försök till historia om Sveriges boktryckerier. Första häftet. Tiden före 1700. Stockholm, P. A. Norstedt & Söner, 1871.
8:o. 190 x 124 mm. (2), 231 s. Grönt något senare halvklotband med guldornerad rygg, mönsterpressade pärmpapper, rött övre snitt och medbundet omslag. Gammal ägarsignatur med svart tusch på försättsbladet.
Mer utkom.

Inalles 5 volymer. Ej i detalj kollationerade.

Se text!

589026

2018-11-16