Carl Malmsten matgrupp
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, matgrupp, 1940-tal, bestående av matbord samt. 4 stolar av modell "Själevad", samtliga delar med stommar i syrabetsad furu, bordet med sidoklaffar med beslag i mässing, samtliga delar brännmärkta CM, stolarnas sitthöjd ca 45 cm, bordets höjd ca 75 cm, skivans mått ca 175x84+15+15 cm
Historik: Enligt uppgift inköpta på Liljevalchs konsthall 1971
Bruksslitage, bordet med mindre märke i skivan
589036
2018-11-10