Carl Malmsten matgrupp

Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp
Carl Malmsten matgrupp

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CARL MALMSTEN, matgrupp, 1940-tal, bestående av matbord samt. 4 stolar av modell "Själevad", samtliga delar med stommar i syrabetsad furu, bordet med sidoklaffar med beslag i mässing, samtliga delar brännmärkta CM, stolarnas sitthöjd ca 45 cm, bordets höjd ca 75 cm, skivans mått ca 175x84+15+15 cm

Historik: Enligt uppgift inköpta på Liljevalchs konsthall 1971

Bruksslitage, bordet med mindre märke i skivan

589036

2018-11-10