Åkdyna Skåne 1854

Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854
Åkdyna Skåne 1854

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ÅKDYNA, Skåne, troligen Hörbytrakten, daterad 1854 samt märkt BAD, broderad i rött, gult, grönt och ljusblått mot brun yllebotten, bakstycke i randig linnetextil, ca 46 x 88 cm

Slitage, ställvis lösa trådar, skador, senare öglor i metall för upphängning

589155

2018-11-13