Åkdyna Skåne 1854
Klubbat för:
28 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÅKDYNA, Skåne, troligen Hörbytrakten, daterad 1854 samt märkt BAD, broderad i rött, gult, grönt och ljusblått mot brun yllebotten, bakstycke i randig linnetextil, ca 46 x 88 cm
Slitage, ställvis lösa trådar, skador, senare öglor i metall för upphängning
589155
2018-11-13