Trågsoffa Svensksund Ikea
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÅGSOFFA, "Svensksund", Ikeas 1700-talssserie, lövträ lackerat i pärlgrått, lösa plymåer med blå rut/randig bomullsklädsel, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Svensksund L. OY, höjd ca 82, längd 210, sitthöjd ca 45 cm
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en möbler och inredningsföremål baserade på original från 1700-talet
Bruksslitage, värmespricka i bakstycke
589177
2018-11-13