Erich Brunkal
Klubbat för:
400 EUR
Utropspris
500 EUR
ERICH BRUNCHAL (1850-?) Tyskland, Porträtt av skådelspelerskan Charlotta Raa-Winterhjelm, signerad och daterad 1886, olja på pannå 64x46 cm
Aleksis Kivis skådespel "Lea" hade premiär den 10.5 1869 på Nya Teatern med Charlotta Raa-Winterhjelm i huvudrollen
589289
2018-11-16