Erich Brunkal

Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal
Erich Brunkal

Klubbat för:

400 EUR

Utropspris

500 EUR

ERICH BRUNCHAL (1850-?) Tyskland, Porträtt av skådelspelerskan Charlotta Raa-Winterhjelm, signerad och daterad 1886, olja på pannå 64x46 cm

Aleksis Kivis skådespel "Lea" hade premiär den 10.5 1869 på Nya Teatern med Charlotta Raa-Winterhjelm i huvudrollen

589289

2018-11-16