Collier ca 1900
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COLLIER, 14 k guld och silver, ej stämplat, omkring sekelskiftet 1900-tal, med genombruten dekor prytt med 2 åttkantslipade diamanter, totalt ca 0.04 ct samt 6 rosenslipade diamanter och 6 seedpärlor, hängetshöjd ca 3.3 cm, kedjanslängd ca 38.5 cm, totalvikt ca 2.6 g
Några rosenslipade diamanter med nagg, några seedpärlor med ytskador, ställvis anlöpning, slitage
589502
2018-11-20