Rölakanmatta design Kerstin Mauritzson
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KERSTIN MAURITZSON, matta, rölakan, 1970-tal, monogramsignerad KM och MO, geometriskt mönster i grått, beige, ljusblått och brunt, storlek ca 265 x 205 cm, vävd av Marta Olin
HISTORIK: Marta Olin föddes den 9 augusti 1918 i Halland. Hon lärde sig väva och arbetade som ung hos Märta Måås-Fjetterström i Båstad. På sjuttiotalet vävdes denna matta. Mönstret formgavs av Kerstin Mauritzson på dåvarande Malmöhus Läns Hemslöjd.
589564
2018-11-14