Rölakanmatta design Kerstin Mauritzson

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KERSTIN MAURITZSON, matta, rölakan, 1970-tal, monogramsignerad KM och MO, geometriskt mönster i grått, beige, ljusblått och brunt, storlek ca 265 x 205 cm, vävd av Marta Olin

HISTORIK: Marta Olin föddes den 9 augusti 1918 i Halland. Hon lärde sig väva och arbetade som ung hos Märta Måås-Fjetterström i Båstad. På sjuttiotalet vävdes denna matta. Mönstret formgavs av Kerstin Mauritzson på dåvarande Malmöhus Läns Hemslöjd.

589564

2018-11-14