Bonad

Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad
Bonad

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BONAD, Småland, daterad 1775, Södra Unnaryd socken, målad på väv, visar Bröllopet i Kaanan, Adam och Eva i paradiset samt en profan jaktscen, 340x70 cm

Renoverad av Jönköpings Läns museum 1992

Uppfodrad på väv, beskuren, skador och slitage

589681

2018-11-14