Fotogenlampa
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOGENLAMPA, 1800-talets senare del, gjuten fot i vitmetall, frostad kupa med etsat mönster, mekanik för tändning av lampan utan att avlägsna kupan, höjd ca 72 cm
Kupa med kantnagg, extra brännglas medföljer
589727
2018-11-14