Strindbergporträtt i brons 1907

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 000 SEK

STRINDBERGPORTRÄTT I BRONS 1907 (2). STRANDMAN, OTTO. August Strindberg. Porträtt i relief i brons, signerad OS och med årtaletr 1907.
155 x 108 inom ramen. Enkel förgylld ram.
Tilsammans med: [Okänd konstnär]. Gustaf Janson. Odaterad, men signerad -möjligen AV. I utförande som föregående.

Ingick i en serie författarporträtt med bl.a. Viktor Rydberg och Selma Lagerlöf, vilken utfördes, på beställning, av Lindholms klichéanstalt i Göteborg 1907.

Se text!

589846

2018-11-15