Davis Cup 1994 Sport

Davis Cup 1994 Sport
Davis Cup 1994 Sport

Klubbat för:

1 400 SEK

2 000 SEK

DAVIS CUP SVERIGE-USA, 23-25 SEPTEMBER 1994, semifinal, Scandinavium, autografer av Pete Sampras, Todd Martin, Jared Palmer, Jonathan Stark, Stefan Edberg, Magnus Larsson, Jonas Björkman, Jan Apell, Jonte Sjögren mfl

HISTORIK:
Sverige vann matchen med 3-2 och sedemera finalen mot Ryssland med 4-1

PROVENIENS:
Födelsegåva till nuvarande ägare från Svenska Tennisförbundet. Den inramade affischen är signerad av samtliga spelare i de två lagen med Pete Sampras och Stefan Edberg i spetsen.

Har varit på tiotalet OS och ett flertal VM och EM i olika sporter.

589866

2018-11-25