Stig Lindberg sprattelgumma Gustavsberg
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STIG LINDBERG, sprattelgumma, Gustavsberg 1960-70-tal, stengods, i form av kvinnofigur, delvis glaserad i rött och grönt, osignerad, längd 30 cm
LITTERATUR: Jämför Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg", Stockholm 2003, s. 171
Bruksslitage
589901
2018-11-14