Stig Lindberg sprattelgumma Gustavsberg

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STIG LINDBERG, sprattelgumma, Gustavsberg 1960-70-tal, stengods, i form av kvinnofigur, delvis glaserad i rött och grönt, osignerad, längd 30 cm

LITTERATUR: Jämför Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg", Stockholm 2003, s. 171

Bruksslitage

589901

2018-11-14