Rörstrand Svenska slott matservis

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RÖRSTRAND, "Svenska slott" (1911-1970), matservis, porslin, 155 dlr., tryckt dekor i blått, bestående av: 25+8 flata mattallrikar, 13+7 djupa mattallrikar, 28 flata förrättstallrikar, 19 djupa förrättstallrikar, 21 assietter, 21 brödassietter, 3 uppläggningsfat, 2 saladièrer, 4 skålar, 2 såsskålar, såssnipa, 2 karotter, 2 tillbringare, sockerskål, gräddkanna samt terrinfat/underfat, mattallrikens diameter ca 24 cm

Nagg, missfärgningar, krackelering

589948

2018-11-19