W H Grindley Cathay

W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay
W H Grindley Cathay

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

W H GRINDLEY (etabl. 1880), "Cathay", matservis, 58 dlr., porslin, England, 1900-talets mitt, konturerad kant, polykrom dekor av blommor, bestående av: 12 flata mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, 4 uppläggningsfat, 4 skålar, tillbringare samt en såssnipa, mattallrikens diameter ca 25 cm

Smärre nagg, viss krackelering, tillbringaren med missfärgning

589977

2018-11-19