1700-tals kassakista
Klubbat för:
900 EUR
Utropspris
400 EUR
KASSAKISTA, järn, 1700-tal, svartmålad, draghandtag på sidorna, övre lås med skjutbart låsskydd, längd 76 cm, bredd 42 cm, höjd 45 cm (inklusive uppstickande nyckel), nyckel finns.
Proveniens, enligt uppgift: Vegeholms slott, Skåne, Sverige.
Åldersrelaterat slitage, enstaka skador på järnbandet, smärre lagningar och kompletteringar, främre låset ur funktion.
590018
2018-12-03