1700-tals kassakista

1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista
1700-tals kassakista

Klubbat för:

900 EUR

Utropspris

400 EUR

KASSAKISTA, järn, 1700-tal, svartmålad, draghandtag på sidorna, övre lås med skjutbart låsskydd, längd 76 cm, bredd 42 cm, höjd 45 cm (inklusive uppstickande nyckel), nyckel finns.

Proveniens, enligt uppgift: Vegeholms slott, Skåne, Sverige.

Åldersrelaterat slitage, enstaka skador på järnbandet, smärre lagningar och kompletteringar, främre låset ur funktion.

590018

2018-12-03