Adams Calyx Ware England
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ADAMS, "Calyx Ware", teservis, 29 dlr., porslin, England, 1900-talets första hälft, polykrom dekor, bestående av: 12 tekoppar med fat, 12 assietter, 2 tekannor, sockerskål, gräddkanna samt kaffekanna, höjd ca 7-20 cm
Enstaka nagg förekommer, krackelering, smärre missfärgningar
590100
2018-11-19