Adams Calyx Ware England

Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England
Adams Calyx Ware England

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ADAMS, "Calyx Ware", teservis, 29 dlr., porslin, England, 1900-talets första hälft, polykrom dekor, bestående av: 12 tekoppar med fat, 12 assietter, 2 tekannor, sockerskål, gräddkanna samt kaffekanna, höjd ca 7-20 cm

Enstaka nagg förekommer, krackelering, smärre missfärgningar

590100

2018-11-19