Ämbetsmannavärja

Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja
Ämbetsmannavärja

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing, kavelplattor av pärlemor, balja i svart skinn med 2 dekorerade mässingsbeslag, längd ca 93 cm

En spik saknas på kaveln

590178

2018-11-20