Ämbetsmannavärja
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing, kavelplattor av pärlemor, balja i svart skinn med 2 dekorerade mässingsbeslag, längd ca 93 cm
En spik saknas på kaveln
590178
2018-11-20