OS 1912 brefkort Sport

OS 1912 brefkort Sport
OS 1912 brefkort Sport
OS 1912 brefkort Sport
OS 1912 brefkort Sport
OS 1912 brefkort Sport
OS 1912 brefkort Sport

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OLYMPISKA SPELEN 1912, miniatyrer: OS 1912, Vasaorden och ST Olav (Norge) samt 21 st olympiska spelens officiella brefkort, samt 2 st tyska + 1 från Cortina
PROVENIENS:
Sven Låftman, född 16 december 1887 i Fellingsbro i Västmanland, död 5 juli 1977 i Engelbrekts församling, Stockholm, var en svensk friidrottare (allround - längdhopp, 200 meter, 400 meter) och idrottsledare.

1908 vann han SM på 400 meter (tid 52,7). Detta år satte han också svenskt rekord på 440 yards med tiden 50,6. Han var även med vid OS i London detta år - på 200 meter vann han ett försöksheat på 23,6, men fortsatte inte tävlingarna, på 400 meter kom han trea och sist i sitt försöksheat och slogs ut - tid okänd, men enligt egna anteckningar slog han svenskt rekord. Han deltog också i det svenska laget i långa stafetten - 200+200+400+800 meter - som blev utslaget i försöken (de andra var Knut Lindberg, Knut Stenborg och Evert Björn)

Han var 1909 samt 1915-1919 medlem i Svenska Idrottsförbundet (sekreterare 1915-1916 och ordförande 1917-1919). Han var sekreterare i Olympiska Sällskapet och 1917-1919 medlem av Riksidrottsförbundets Överstyrelse, 1917 av dess förvaltningsutskott.
Vid OS 1912 tillhörde han överledningen för friidrott, brottning och dragkamp och skrev tillsammans med J. S. Edström de första internationella tävlingsreglerna i friidrott.

Slitage

590325

2018-11-25