Berndt Friberg, vas
2018-11-16
590537
| Klubbat belopp | 7 000 SEK |
| Utropspris | 6 000 SEK |
BERNDT FRIBERG (1899-1981), vas, Gustavsberg, harpälsglaserat stengods, signerad Friberg samt med Gustavsbergs studiohand, årsbokstav Ö, höjd ca 27 cm
Minimalt slitage, smärre bränningsdefekt