Ljusstakar mässing

Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing
Ljusstakar mässing

Klubbat för:

1 700 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

LJUSSTAKAR, 6 par, mässing, mestadels 1900-talets andra hälft, varav 1 par, 1800-tal, Nyköpings Messingsbruk, modell nr 40, stämplade ´´NMB´´, höjd ca 8.5-25 cm

Kuntoraportti

De tillverkades av Nyköpings Messingsbruk är ojämna, något snedda med bucklor, ställvis anlöpning, rester av stearin, bruksslitage

591014

Päivämäärä:

2018-11-19