Ljusstakar mässing
Klubbat för:
1 700 SEK
Arviointi
2 000 SEK
Kuvaus
LJUSSTAKAR, 6 par, mässing, mestadels 1900-talets andra hälft, varav 1 par, 1800-tal, Nyköpings Messingsbruk, modell nr 40, stämplade ´´NMB´´, höjd ca 8.5-25 cm
Kuntoraportti
De tillverkades av Nyköpings Messingsbruk är ojämna, något snedda med bucklor, ställvis anlöpning, rester av stearin, bruksslitage
591014
Päivämäärä:
2018-11-19