Illumination ur tidebok
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
ILLUMINATION ur tidebok, Tours Frankrike, 1400-talets andra hälft, initialbokstaven avbildar en scen från Kristi födelse där herdarna bländas av änglarnas härlighet, bemålat och förgyllt pergament, ca 12x8,5 cm
591099
2018-11-19