Illumination ur tidebok

Illumination ur tidebok
Illumination ur tidebok
Illumination ur tidebok
Illumination ur tidebok

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 500 SEK

ILLUMINATION ur tidebok, Tours Frankrike, 1400-talets andra hälft, initialbokstaven avbildar en scen från Kristi födelse där herdarna bländas av änglarnas härlighet, bemålat och förgyllt pergament, ca 12x8,5 cm

591099

2018-11-19