Kerstin Hörlin-Homqvist soffbord Plommonet

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST (1925-1997), soffbord, "Plommonet/579-108", ur Paradiset-serien ur Triva kollektionen, Nordiska Kompaniet, 1958, skiva i valnöt, oval form, underrede av massiv valnöt, brickmärkt, höjd 53, 123x56,5 cm

Ingår i temaauktionen Scandinavian Design

Bruksslitage, smärre repor och fuktskador från vattenglas

591526

2018-11-29