Rörstrand Lila Spets matservis
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, "Lila Spets", matservis, 34 dlr, 1900-talets början, flintgods, bestående av 11 mattallrikar, 1 mindre mattallrik, 7 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 5 assietter samt 2 mindre assietter, mattallrikarnas diameter ca 24,5 cm
Åldersrelaterad slitage, en del tallrikar med krackeleringar, mindre nagg samt missfärgningar. En tallrik med äldre lagning
591533
2018-11-20