Rörstrand Lila Spets matservis

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RÖRSTRAND, "Lila Spets", matservis, 34 dlr, 1900-talets början, flintgods, bestående av 11 mattallrikar, 1 mindre mattallrik, 7 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 5 assietter samt 2 mindre assietter, mattallrikarnas diameter ca 24,5 cm

Åldersrelaterad slitage, en del tallrikar med krackeleringar, mindre nagg samt missfärgningar. En tallrik med äldre lagning

591533

2018-11-20