´´Die Kunst der Graphik´´ mapp

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MAPP, "Die Kunst der Graphik", innehållandes 6 st handsignerade samt numrerad 5344 i upplaga om 10.000 ex, tryckta hos Matthieu in Dielsdorf bei Zürich, inklusive:
Enrico Baj, "Der kleine General", färgoffset med präglat bronstryck, Bruno Bruni, "Solitudine", färglitografi, Simon Dittrich, "Der Lordrichter", färglitografi, Paul Wunderlich, "Tête de femme", färglitografi, Valerio Adami, "Statuette", färglitografi, Horst Antes, "Gefleckte Figur mit Reif, kleiner Figur und Leiter", färglitografi, bladstorlek ca 42x30 cm

Utsidan av kuverten med mindre fläckar, bladen med obetydligt slitage, ´´Original-Serigraphie i Farben´´, Friedensreich Hundertwasser saknas

591820

2018-11-23