Silverbestick modell Svensk Spetsig

Klubbat för:

6 000 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

SILVERBESTICK i schatull, 68 dlr, tidigt 1900-tal, modell "Svensk Spetsig" bl a Anders Nilsson, MGAB, bestående av: 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 fiskknivar, 1 sockerströsked, 1 såsslev, 12 matknivar, besticken bär monogram, längd mellan ca 18-26,5 cm, vikt ca 2017 g (knivarna med blad i stål är inte medräknade i vikten)

Zustandsbeschreibung

Bruks och åldersrelaterat slitage, schatullet saknar nyckel

591866

2018-11-21