Bordslampor Firma Svenskt Tenn
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, bordslampor 2 st, modellnummer 2585, 1950-/60-tal, fot av alabaster, slipat fasetterat skaft, rund fot, mässingsmontering, märkta undertill SVENSKT TENN TYP 2585, skärmar klädda med Josef Franks tyg Gröna Fåglar, höjd ca 58 cm
HISTORIK: Enligt Firma Svenskt Tenns arkiv är foten av alabaster troligen importerad från Italien och monterades därefter till lampor i Svenskt Tenns verkstad. Försäljningen av denna lamptyp skedde under 1950- och 60-talen.
Ingår i temaauktionen Scandinavian design
Smärre bruksslitage, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen
591900
2018-11-29