Bordslampor Firma Svenskt Tenn

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

FIRMA SVENSKT TENN, bordslampor 2 st, modellnummer 2585, 1950-/60-tal, fot av alabaster, slipat fasetterat skaft, rund fot, mässingsmontering, märkta undertill SVENSKT TENN TYP 2585, skärmar klädda med Josef Franks tyg Gröna Fåglar, höjd ca 58 cm

HISTORIK: Enligt Firma Svenskt Tenns arkiv är foten av alabaster troligen importerad från Italien och monterades därefter till lampor i Svenskt Tenns verkstad. Försäljningen av denna lamptyp skedde under 1950- och 60-talen.

Ingår i temaauktionen Scandinavian design

Smärre bruksslitage, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

591900

2018-11-29