Jacob Ängman bestick Rosenholm
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, ca 80 dlr, silver, GAB, 1960/70-tal, bestående av: 12 matknivar (22,5 cm), 12 matgafflar (19,3 cm), 12 bordsskedar (18,2 cm), 12 smörgåsknivar (16,3 cm), 12 smörgåsgafflar (13,5 cm) 11 efterrättsskedar (15 cm), tesked (14 cm), såsslev (17,7 cm), minnessked (22 cm), 4 smörknivar (16 cm) 3 sillgafflar (12 cm), vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 1,635 g, 2 originaletuier medföljer
Bruksslitage
592002
2018-11-23