Damarbetsbord sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, sarg med låda, fanerat i mahogny, skiva i pyramidmahogny, mässingslister, skodda fötter, bär Stockholms snickareämbetes stämpel ca 1780-1810, höjd ca 76 cm, 63x40 cm

Renoverat och kompletterat, senare fotkryss och hörnkonsoler, senare nyckelskylt, åldersslitage, torrsprickor, fotkryss med lagning

592069

2018-11-21