Damarbetsbord sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, sarg med låda, fanerat i mahogny, skiva i pyramidmahogny, mässingslister, skodda fötter, bär Stockholms snickareämbetes stämpel ca 1780-1810, höjd ca 76 cm, 63x40 cm
Renoverat och kompletterat, senare fotkryss och hörnkonsoler, senare nyckelskylt, åldersslitage, torrsprickor, fotkryss med lagning
592069
2018-11-21