Pilgrimsflaska Kina 1800-tal
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, med hänklar, dekor av medaljong med drakar och blommor i underglasyrblått samt lotusslingor, höjd ca 31 cm
Båda hänklarna lagade, mynningen med spricka
592078
2018-11-22