Karl XII:s historia

Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia
Karl XII:s historia

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JÖRAN ANDERSSON NORDBERG, Konung Carl XII:s historia, första delen,1740 (första utgåvan), samtida skinnband med upphöjd bindning, Karl XII:s förgyllda monogram under kunglig krona på pärmens framsida

Proveniens: Släkten Steffenburg, Sundborn, Dalarna

Bitar av skinn på ryggen borta, uttorkat skinn därstädes, påskrifter, fläckar och veck på frontespisbladet, ej genomgången

592124

2018-11-24