Elfenbensflöjt från Yombe-folket
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MPUNGI / KITHENDA, flöjt, 1800-tal, Kongo, Yombe-folket, snidad i elfenben, topp med dekor av sittande man med knäppta händer, längd ca 28 cm
Proveniens: Från Magne Austads etnografiska samling, Norge.
Avslag i botten, patina, mörkare patina beror på tillämpning av palmolja till elfenbenet
592290
2018-11-22